SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SEM (arama motoru pazarlama) benzer – ve bazen birbirlerinin yerine kullanılan ifadelerdir. Aslında SEO ve SEM farklı hizmetlerdir.

SEO (arama motoru optimizasyonu); web sitenizin farklı taktikler uygulayarak arama motorlarında organic arama ile sitenizin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olan bir taktiktir.

SEM (arama motoru pazarlama) ise arama motoru optimizasyonu, ödeme listeleri ve digger arama motoru ile ilgili hizmetler gibi konular içerir

Bu iki sözcük her ne kadar birbirine benzese ve birbirinin yerine kullanılsa da işlevsel olarak birbirinden çok farklı terimlerdir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) tam olarak nedir?


Seo bir siteye arama motoru tarafından erişebilmeyi ve arama motoru tarafından bulunma şansını arttırmayı sağlamak için kullanılan strateji ve taktikler olarak tanımlanabilir.

Başarılı SEO’nun amacı bir arama motorunun (Google, Bing, Yahoo, Yandex vb.) arama sonuçlarında üst düzey yerleştirme elde etmektedir.

Yüksek trafiğe sahip bir site arama sonuçlarında doğal olarak daha üst sıralarda yer alıyor ve bu sitenin kullanıcı trafından ziyaret edilme şansı daha yüksek oluyor.

Önerilen okuma: organik aramada başarı elde etmek için izlenmesi gereken yollar?

– Mükemmel ve benzersiz içerik oluşturma
– Anahtar kelimeler ve anahtar kelime analizi kullanma.
– Popüler sitelerde ile bağlantı oluşturma.
– Sosyal medya kanallarını (Facebook, Twitter, Linkedin, Google+ vb) aktif kullanmak.
– Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sitenizin navigasyonunu geliştirmek.

Arama Motoru Pazarlaması nedir?

Birçok kişi iyi bir web sitesi ve SEO yatırımı ile başlar ama mutlaka SEO’ya başlamadan once (SEM) arama motoru pazarlamaya da göz atmalarında çok büyük bir fayda olacaktır tabi SEM ‘I uzun soluklu kullanmak ciddi bütçe harcamasına sebep olacaktır.

Arama motorları artık web sitelerinin dikkat çekmesini ve arama sonuçları arasında reklam niteliğinde bir konumda yer almasını sağlayan SEM yani arama motoru pazarlamacılığı hizmetini geliştirerek sitelerin ön plana çıkmasını sağlamıştır.

SEM aslında SEO işleminin yalnızca daha çok reklama dayanan bir benzeridir. Arama motorlarına web sitenizin reklamının vererek kimsenin web sitenizden haberi yokken ön planda tutulmasını sağlayabilirsiniz. SEO yapmadan önce işinize oldukça yarayacak olan bu yöntem sayesinde sıralama derdi olmadan size ulaşmak isteyenlerin karşısında hemen çıkmanızı sağlayacaktır.

Arama motorlarının SEM hizmetlerinden yararlanarak siz de web sitenizi internet kullanıcılarının önüne ilk sayfada getirebilir ve bu reklamlar sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz.

SEM ve SEO Arasındaki Fark

SEM ( arama motoru pazarlaması ) ve SEO ( arama motoru optimizasyonu ) arasında belirgin farklar vardır bunlardan başlıcaları.

  • SEM ‘ in SEO‘ ya oranla dönüşü oldukça hızlıdır. SEO çalışması yapılan bir sitenin istenilen konuma gelmesi ( rekabet ortamına göre değişiklik gösterebilmektedir. ) 1 ay ile 1 yıl arasında değişebilmektedir. Oysa arama motoru pazarlamasın da bu süreç oldukça  kısadır. Yeni bir adwords hesabının aktif olması maksimum 3 iş günü sürmektedir. Aracı bir kurum kullanmanız durumunda bu süre çok daha kısa sürecektir, aynı gün içerisinde reklamlarınız görünmeye ve ziyaretçi almaya başlarsınız. Yeni açılmış olan bir web sitesi için SEM oldukça etkili bir silahtır. Web sitenizin ilk dönemlerinde arama motoru pazarlamasını ve sosyal medya pazarlamasını tercih etmeniz doğru bir tercih olacaktır. Yalnız şöyle bir durum var ki; yaptıkları yatırımların maksimum düzeyde dönüş sağlamasını isteyen firmalar ilk açıldıkları günden itibaren veya internet üzerinden bir ürünü yada hizmeti pazarlamaya başladıkları andan itibaren bu üç silahı ( SEM,  SEOSMM ) bir arada kullamalı ve SEMSMM ile aldıkları dönüş doğrultusunda SEO çalışmasına ağırlık vermelidir.
  • SEO ve SEM arasındaki ikinci belirgin fark ise doğallıktır. Belki sizlere garip gelebilir ama internet üzerinden ticaret yapan bir çok kurum ve kuruluş adwords reklamlarından ziyade bilinçli olarak doğal google arama sonuçlarına yönelmektedir. Bunu özetleyen çok güzel bir ata sözü de bulunmakta.


“Yüksek tepelerde hem yılana hemde kartala rastlamak mümkündür, yalnız bir tanesi oraya sürünerek ötekisi ise uçarak gelmiştir. “

Tabi aramayı gerçekleştiren kurumlar veya insanlar bu atasözünden ötürü doğal aramaları tercih ediyor. Doğal aramaları tercih ediyor çünkü reklam alanında yer alan firmaların bulundukları konum adwords tbm oranı ile belirlenirken, yarın orada olacağının herhangi bir garantisi yoktur.

Doğal aramalar için ise böyle birşey söz konusu değildir, doğal aramalarda yer alan web siteleri uzun soluklu çalışmalar ile bulundukları konuma sahip olmuşlardır.

  • SEO ve SEM arasındaki üçüncü bariz fark ise kesinlikle maliyettir. Arama motoru optimizasyonu , arama motoru reklamcılığına oranla çok daha düşük maliyetlidir. Firmanız bünyesinde bulunduracağınız veya dışarıdan destek alacağınız bir seo danışmanı ‘ na önceden belirlenmiş olan sabit bir bedel ödersiniz. Adwords için ise bu ne yazık ki mümkün değildir. Bildiğiniz gibi adwords reklam fiyatlarını (TBM) reklamverenler belirlemektedir ve bizler rekabet olayını biraz abarttığımız için TBM oranları inanılmaz derecede yükselebilmektedir. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar için TBM oranları haddinden fazla yükseliyor, bizler rekabet yapalım derken google paraları götürüyor. TBM oranlarındaki yüksek maliyetin diğer bir sebebi ise bilinçsiz adwords hesap kullanımı + adwords kupon kullanımıdır. Aşırı kupon düşkünlüğümüz nedeniyle adwords hesap onay işlemlerini iyice sıkılaştırmıştır, o kadar sıkılaştırmıştır ki hesabınızda yapacağınız ani bir fiyat arttırımında hesabınız askıya alınabilmektedir.
  • Dördüncü kıyaslama maddemiz psikolojik baskıdır. Doğal aramalarda yer alan firmaların adwords reklamlarını tercih eden firmalara büyük bir psikolojik baskı yaptığı görülmektedir. Firmanız ne kadar büyük olursa olsun alanında ( SEO) uzman kişilerle çalışmadığınız sürece google doğal arama sonuçlarında üst sıralarda yer alamazsınız ve sizden daha küçük işletmelerin doğal arama sonuçlarında sizin sitenizden yüksekte yer alması zamanla psikolojik bir baskıya dönüşecektir.
  • SEO ve SEM arasında farklılıklar içerisinde yer vereceğim son madde, iki sistem arasındaki bariz ziyaretçi hacmidir. Adwords reklamlarının yayında olmadığı dönemlerde hiç varolmamış gibi kaybolacağınızı unutmayınız. Usulüne uygun şekilde yapılan arama motoru optimizasyonu ile web siteniz 24 saat boyunca herhangi bir yerden açma kapama işlemi yapmadan ziyaretçi alımına açıktır.

SEO ile SEM ‘ i birbirinden ayıran nedenler elbetteki bu 5 madde ile sınırlı değildir. Bu maddelere ve SEO SEM konusuna eklenecek mutlaka çok fazla madde ve konu vardır. Sizlerinde eklemek istediğiniz konu ve başlıklar var ise yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Be Sociable, Share!