Online perakende satış oyununu kazanmak artık hiç kolay değil, ancak yeni bir araştırma ve analiz şirketi satışlar ve müşteri kaybına neden olan sebeplerin en can alıcı olanlarını on madde halinde açıkladı. Bu makale e-ticaret siteleri için önemli bir kaynak olabilir.

Üç yıl içerisinde 400 e-ticaret sitesinden gelen kullanıcı geri bildirimleri ve şikayetleri  toplayan Qubit, on temel sorunu belirledi.

Qubit’in araştırmasına dayanarak belirlenen e-ticaret sitelerinde tercih edilen 10 madde şunlardır.

1 – Fiyat

Fiyat 2011 ve 2013 yılları arasında şikayet olarak gelen en üst seviyedeki maddelerden biridir. Qubit araştırması bize gösteriyor ki fiyatlandırmanın kullanıcılarda oluşturduğu tepki ya “benim için çok yüksek” yada “bu ürün için çok yüksek” şeklinde. E-ticaret sitesindeki algının temeli daha az maliyetli bir satış dükkanı olduğundan insanlar aynı ürünü daha uygun bir fiyata e-ticaret sitelerinde görmek istemesidir. Bu nedenle sitenizin fiyatları geri kalan firmalar ile rekabet edebilir değerde olmak zorundadır.

2 – Ürün Yelpazesi

Müşteriler birçok nedenden dolayı online alışveriş yapmaktadır. Ziyaretçiler mağazanın her yerini keşfetmektense sitenizdeki ürünlere hızlı bir şekilde göz atmayı daha çok tercih edebiliyorlar. Bu durumu kendileri için daha kolay bir deneyim olarak görmektedirler.

Bu sebepledir ki sitenizde farklı ürün grupları oluşturmak çok önemli. Yeni ve mevsimlik ürünler veya özel listeler gibi farklı ürün grupları oluşturmanız sitenizin ürün yelpazesini geliştirecektir.

3- Boyut

Birçok e-ticaret sitesinde hala müşteriler için güven veren, yardımcı ve kullanım kolaylığı sağlayan boyutlarda grafikler yok.  Bu zorluklarla karşılaşan ziyaretçilerin sinirleri altüst bir şekilde ve kötü bir izlenim sunarak sitenizden ayrılması çok tabii… Bu eksiklikleri gidererek veya web tasarımını yenileyerek olumsuz mesajların büyük bir bölümünden kurtulabilirsiniz.

4- E-Ticaret Sitesinin İşlevselliği

Sitenizdeki ürünlerin alt alta geldiğinde uçsuz bucaksız bir yol kat edilmesi gerekiyor ise (markafoni sitesinde olduğu gibi) sağ alt köşeye kesinlikle yukarı çık butonu gelmesi gerekli. Bu detayın bile yer almaması demek size ekonomik kaybın kapısını aralar.

Ayrıca sitede oluşabilecek herhangi bir problemde ziyaretçilere bir robot ile muhatap gibi bir mesaj yayınlamanız da çok hoş karşılanmaz. Bunun yerine ziyaretçilerin duygularını hissedebilir ve onlara tebessüm edebileceğiniz bir hata mesajı koyabilirsiniz. Aşağıdaki hata mesajı örneğinde olduğu gibi mesela…

uniqlo

5- Gecikme

Ortamala e-ticaret siteleri ziyaretçileri ürün alımlarının ardından kaç günde ulaşacağı sabırsızlığı yaşadığı gibi sitenin sayfalar arası geçişlerinin de gecikmelerine tahammül edememektedirler. Bu site hızı şikayetlerinin artması çok muhtemel olduğu açıktır. Bu hızlı tıklama zihniyeti gelecekte daha da artacaktır. Bu nedenle sayfalar arası yüklenme sorunlarının kesinlikle çözülmesi gerekmektedir.

E-ticaret sitelerinde bu yöntemi aşmak için iyi bir yazılım uzmanı ekibinin desteği gereklidir. Bu gecikme sorunun temel kaynağı 2 şekilde olur. Bunlardan biri site yazılımı ve resimler diğeri ise ziyaretçi yoğunluğu. Sitenin tasarım ve yazılımı sırasında hız faktörünü dikkate alarak yapılan siteler sayfalar arası geçişlerde sorun yaşaması çok zordur. Ziyaretçi kaynaklı gecikmeler için ise teknik birkaç püf nokta ile aşmak gayet mümkündür.

Yakın gelecekte hızla ölçülen her şeyin artacağı düşünülür ise sayfalar arası gecikme sorunu yaşayın e-ticaret sitelerinin başarılı olması çok zordur.

6-Arama

Google benzeri bir arama çubuğu yeterli gibi gözükse de ziyaretçilerin tek aramada hedefe ulaşmak istemesinden dolayı arama bölümünün detaylı ve özellikli bir şekilde yapmanız gerekli. Düz bir arama müşterileri kızdırmaktadır.

search

7- Stok Durumu

Bir başka sürekli gelen kullanıcı şikayeti de stok durumudur. Bu şikayet Qubit’in son çalışmalarında biraz olsun azalsa da,  e-ticaret siteleri stok konusunda müşterilerin daha büyük bir beklenti içerisinde olması durumundan sorun teşkil edebiliyor. Bir diğer sıkıntı da ürünü görüp beğendikten sonra stok durumunu fark etmesi tabi… Stok durumu biten bir ürünü bence siteden geçici olarak kaldırmak bu şikayetlerin olmasını engelleyecektir.

8-Kullanım Kolaylığı

Sitenizi ilk defa ziyaret eden bir ziyaretçi tasarım yapısından kaynaklı sorunlar yaşıyor ve gitmek istediği veya bulmak istediği ürünü bulamıyor ise çabuk bir şekilde sitenizi terk edecektir. Sitenin tasarımının gözün iyi okuyacağı şekilde düzenlenmesi, popüler ürünlerin ve satışların vurgulanması sayfaları bulmak ve gezinmenin kolay olduğundan emin olunması gerekir.

9-İndirimler ve Satışlar

Qubit’in keşfettiği bir başka konu ise indirim kodu kutularının zor bulunması durumu. Müşterileri çekmek adına veya önceki alışverişlerinden alınan indirim kuponu kodlarının yazılacak yerlerin ve sürelerinin ciddi bir sıkıntı yarattığı gözükmekte. Eğer bir satış veya indirim kuponu dağıtılıyor ise; müşterilere bunları kullanmayı imkansız hale getirmek sizin için olumsuz bir imaj yaratacaktır.

10- Görüntüler

Sitenin tasarımı güzel değil ise kendi kendimize kötülük yapıyoruz demektir. Göz izleme çalışmaları bizlere web sitelerine giren ziyaretçilerin ilk olarak siteyi taradıklarını ve sonrasında okumaya başladıklarını söylemektedir. Bu ürünlerin görüntüleri her zamankinden daha fazla önemli olduğu anlamına gelir.

Qubit’e göre, tüketiciler bir alım yapmadan önce mevcut ürünün birden çok resmini görmek istemektedir. Birkaç farklı resmi olan ürünlerin daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. birkaç görüntü ve hatta video içeriğini ekleyerek satın alınması için müşterilerin kafasındaki tüm soruları cevaplayabilirsiniz.

Neways E-Ticaret

 

Unutmayın bu on madde kullanıcıların kendilerini rahatsız eden ve en çok şikayet alan konulardır. Sitenizde bu on madde ile ilgili bir eksiklik olmadığı konusunda emin olunuz.

Be Sociable, Share!